Käytämme evästeitä (cookies) käyttäjäkokemuksen parantamiseksi ja käyttötilastojen keräämiseksi.
Jatkamalla sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön. Lisätietoja

x

Tiedote: Luksiassa siirrytään etäopetukseen 18.3.2020 alkaen

17.03.2020 klo. 14.55

Suomen hallitus on eilen ilmoittanut, että koulut koko maassa suljetaan 13.4.2020 saakka.

Lähiopetuksen sijaan kaikkien yliopistojen, ammattikorkeakoulujen sekä ammatillisen koulutuksen, lukiokoulutuksen ja perusopetuksen järjestäjien opetus ja ohjaus järjestetään mahdollisimman laajalti vaihtoehtoisilla tavoilla, muun muassa etäopiskelua, erilaisia digitaalisia oppimisympäristöjä ja -ratkaisuja sekä tarvittaessa itsenäistä opiskelua hyödyntäen.

Luksian osalta tämä tarkoittaa 18.3.2020 alkaen seuraavia toimenpiteitä:

  • Opetuksessa siirrytään pääosin etäopetukseen ja itsenäiseen opiskeluun kaikilla kampuksilla.  Erityisesti opintojensa loppuvaiheessa olevien, kuten tänä keväänä valmistuvien, opiskelijoiden mahdollisuudet suorittaa tutkinto turvataan jatko-opintoihin tai työelämään siirtymisen varmistamiseksi.
  • Työpaikoilla tapahtuva koulutus ja oppisopimukset jatkuvat normaalisti työnantajan ohjeita noudattaen.
  • Luksian tilat on joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta (esim. ajo-opetus, näyttöjen vastaanotto) suljettu opiskelijoilta.
  • Opetus- ja muu henkilökunta on töissä normaalisti (joko etänä tai Luksian toimitiloissa).
  • Kaikki kampukset ja niillä tarjottavat palvelut (esimerkiksi koulutusravintola, hierontapalvelut, kauneudenhoitopalvelut, jne.) suljetaan ulkopuolisilta toistaiseksi.

________________

Tarkennus tiedotteeseen 19.3.2020:

Koronavirustilanteen aiheuttamat muutokset Luksian haku- ja ohjauspalveluissa:

Haku- ja ohjauspalvelut palvelee pääsääntöisesti sähköisesti 13.4.2020 saakka, hakupalvelut(ät)luksia.fi tai puhelimitse 044 369 6675.

- Pääsy- ja soveltuvuuskokeet media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinnon osalta on peruttu.

- Oppimisvalmiuksia mittaavat kokeet on valtakunnallisesti peruttu.

- Opetushallitus päivittää toimintaohjeet yhteishakuun liittyvien kielikokeiden osalta maaliskuun loppuun mennessä.

- Info-päivä Kirkkonummella 26.3 on peruttu.

- Liiketalouden pilotin 6.4. ilmoitettu ohjaus- ja valintapäivä on siirretty pidettäväksi 13.5.

- Hakeutuminen Luksian koulutuskalenterin kautta toimii normaalisti

Luksian tilojen vuokraus ulkopuolisille on keskeytetty toistaiseksi.

_________________

Tarkennus tiedotteeseen 20.3.2020:

Opiskeluhuollon palvelut koronatilanteen aiheuttaman etäopiskelun aikana


Opiskeluhuollon toimijat tavoitat parhaiten joka arkipäivä puhelimitse, sähköpostitse ja wilma-viestien kautta. Olemme varautuneet myös olemaan yksiköissä läsnä alla olevien aikojen mukaisesti.

Henkilökohtaisen tapaamisen tarve arvioidaan aina ensin sähköisten palveluiden kautta. Alla yhteystiedot terveydenhoitajille, kuraattoreille ja psykologille. Jos tapaaminen sovitaan, tule tapaamiseen vain silloin, kun olet terve.

- tiistaisin klo 9.00-15.00 opiskeluhuollon toimijoiden päivystys Toivonkatu 4/ Lohja
- keskiviikkoisin klo 9.00-15.00 opiskeluhuollon toimijoiden päivystys Nummentie 6/Lohja
- torstaisin klo 9.00-15.00 opiskeluhuollon toimijoiden päivystys Ojakkalantie 2/Nummela

Päivitämme tietoja viikoittain tai tarvittaessa.

Opiskeluhuollon yhteystiedot:

Terveydenhoitajat

Nea Meronen 050 564 1552/ Nummela Ojakkalantien yksikkö, nea.meronen@karviainen.fi

Anitta Oksanen 044 374 0844 / Lohja Toivonkadun yksikkö, anitta.oksanen@lohja.fi

Juulia Luokkakallio 0443740046 / Lohja Nummentien yksikkö, juulia.luokkakallio@lohja.fi


Kuraattorit

Mia Salminen 050 324 1771 / Lohja Toivonkadun yksikkö, mia.salminen@luksia.fi

Lea Sevon 050 367 0615/ Lohja Nummentien yksikkö, lea.sevon@luksia.fi

Vilja Lind 050 367 0642/ Nummela Ojakkalantien yksikkö, vilja.lind@luksia.fi


Psykologi

Saara Kaikkonen 044 335 6351 (ti-to).saara.kaikkonen@luksia.fi


Opiskelijapalvelupäällikkö

Terttu Tapio 044 335 6942, terttu.tapio@luksia.fi

__________________

Luksian hallinto- ja muut tukipalvelut toimivat normaalisti.

Luksiassa seurataan tilannetta ja valtionhallinnon ohjeita tarkasti.
Mahdollisista muutoksista toimintatapoihin tiedotetaan heti, kun se on mahdollista.

Lisätietoja:

Luksia, koululutuskuntayhtymän johtaja Jouko Lindholm, puh. 044 369 6500, jouko.lindholm@luksia.fi