Ammattistartti eli
ammatilliseen peruskoulutukseen ohjaava ja valmistava koulutus
Nummentie, Lohja
Ojakkalantie, Vihti
Kenelle
Koulutus on tarkoitettu peruskoulun päättäneille nuorille, joilla ei ole jatko-opiskelupaikkaa ja jotka haluavat selkeyttää selkeyttää ura- ja koulutussuunnitelmiaan sekä vahvistaa opiskeluvalmiuksiaan.
Ammattistartti on tarkoitettu juuri Sinulle, joka haluat
-
lisää tietoa eri ammateista ja koulutuksista
-
tietoa ja kokemuksia työelämän pelisäännöistä
-
kokemuksia ammatillisesta opiskelusta
-
vahvistaa vuorovaikutustaitojasi
-
vahvistaa äidinkielen, ruotsin, englannin ja/tai matematiikan osaamistasi.
Sisältö ja toteutus
Koulutus muodostuu seuraavista kokonaisuuksista:
-
Opiskelu- ja elämäntaidot (mm. oppimaan oppimista, tiedonhankinnan taitojen kehittämistä, itsetuntemuksen lisäämistä, omien voimavarojen kartoittamista, vuorovaikutustaitojen harjoittelua)
-
Perustietojen - ja taitojen vahvistaminen (olemassa olevien tietojen vahvistamista, äidinkieli, ruotsi, englanti, matematiikka ja tietotekniikka, mahdollisuus myös korottaa peruskoulun arvosanoja)
-
Ammatinvalinta- ja urasuunnittelutaidot (mm. ammatillisen koulutuksen eri aloihin ja vaihtoehtoihin tutustumista sekä työssäoppimiseen valmentautumista)
-
Ammatilliset opinnot (mm. liikunta, terveystieto, tieto- ja viestintätekniikka)
Koulutuksen laajuudeksi muodostuu opiskelijan valinnoista ja koulutuksen aloitusajankohdasta riippuen 20-40 opintoviikkoa. Jokaiselle opiskelijalle laaditaan henkilökohtainen opetussuunnitelma opintojen alkuvaiheessa.
Osa opinnoista voidaan mahdollisuuksien mukaan hyväksilukea myöhemmissä ammatillisissa opinnoissa. Koulutuksesta saa pysyvästi yhteishakuun kolme lisäpistettä.
Opiskelu täyttää opinto- ja koulumatkatuen edellytykset.
Koulutuspaikka
Koulutus järjestetään osoitteessa Nummentie 6, 08100 Lohja
Nyt myös Nummelassa (tieto lisätty 1.3.2012) Ojakkalantie 2, 03100 Nummela.
Koulutukseen hakeutuminen
- Koulutukseen haetaan erillisellä hakulomakkeella.
- Hakuaika koulutukseen on 25.2.-15.3.2013 sekä täydennyshaku koulutukseen on (ainakin) 5.7.-12.7.2013..
- Voit hakea koulutukseen vielä lisähaussa, joka ilmoitetaan myöhemmin.
- Koulutukseen voi hakeutua myös hakuajan jälkeen syksyllä. Hakuajan jälkeen saapuneet hakemukset otetaan huomioon, mikäli koulutukseen on vapaita paikkoja.
Koulutukseen hyväksyminen
-
Jokainen hakija haastatellaan ennen valintaa.
-
Valinnasta ilmoitetaan yhteisvalinnan tietojen julkistamisen aikana kesäkuussa.
-
Muina aikoina hakeneille tieto pyritään antamaan mahdollisimman pian.
Lisätietoja
Opettaja Marja-Leena Lakkala, Nummentie Lohja p. 044 369 6606 tai marja-leena.lakkala(at)luksia.fi
Katri Kananen, Ojakkalantie 2, Nummela, p. 044 369 0014 tai katri.kananen@luksia.fi
Kuraattori Jukka Joosela, Nummentie Lohja p. 050 367 0615 tai jukka.joosela(at)luksia.fi
Opinto-ohjaaja, Ari Niemi, Nummentie Lohja p. 044 369 6721
Kuraattori Terttu Tapio, Ojakkalantie, Nummela, p. 050 367 0642
Opinto-ohjaaja Anu Luosujärvi, Ojakkalantie, Nummela p. 050 406 4910
20.11.2012